29 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

کابل/۲۸دلو/ باختر پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنروزارت اطلاعات و فرهنگ...

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

پلخمری/ 28 دلو/ باختر راه های مواصلاتی پل حصار بغلان از...

موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امضاشد

کابل/ 28 دلو/ باختر موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امروز میان شرکت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/  اول دلو/  باختر
حادثه دیروز در شهر کابل که چهار عضو یک خانواده در ناحیه هفتم سلاخی شدند٬بار دیگر وضعیت ناهنجار و زشت امنیتی را به رخ مسوولان کشید و ثابت کرد که مصوونیت و امنیت در پایتخت  شکننده و نگران کننده تراز هر وقت دیگر است .
مفسرآژانس باختر می نگارد: روز گذشته چهار عضویک خانواده شامل یک زن جوان و سه فرزندش در یک رویداد اسفبار جنایی در ساحه جنگلک کابل به گونه ٬ بی رحمانه سلاخی شدند.
آنانی که مرتکب این جنایت هولناک شدند٬ سرنخی از خود باقی نمانده اند مگر یک مساله را وضاحت بخشیدند که امنیت و مصوونیت در پایتخت سخت شکننده و آسیب پذیر است و هر کی ٬هرچه بخواهد می کند و دسترسی پولیس ۤبه آنان یا محدوداست  و یا هم ناممکن.
آنچه بر سر این خانواده آمد تکرار سناریو جنایت در پایتخت است ٬ پدیده زشتی که هر  روز از باشندگان این شهر قربانی می گیرد٬ یک مبایل کهنه و یک مقدار پول نهایت ناچیر بلای جان هر شهروند کابل است.
در دو روز گذشته تنها این چهار نفر نیستند که قربانی جنایت ووحشت در کابل می شوند یک روز قبل از این واقعه٬ مرد جوانی در یک فارم مرغ داری در ساحه دشت برچی با شلیک گلوله کشته شد و جوان دیگر هم درهمین نواحی به دست دزدان مسلح جان داد.
مانند این وقایع٬ رویداد های زیادی است که کابل نشینان در حافظه ثبت کرده اند.
این در حالی است که کابل در یک پوشش امنیتی به سر می برد٬ از دوهفته به این سو بعد از آن که یک محصل پوهنتون امریکایی افغانستان به نام علی سینا در ساحه دشت برچی در کابل به دست دزدان مسلح کشته شد٬وزارت داخله دو برنامه امنیتی (یک ماهه و سه ماهه ) را روی دست گرفت.
در این مدت تحرکات پولیس و نهاد های دیگر امنیتی٬ غرض مقابله با عوامل جرم و جنایت در کابل جدی تر شد و در کنارآن اصلاحات در دستگاه پولیس و رهبری وزارت داخله به میان آمد و امیدواری های تازه را در دل های مردم پدید آورد٬مگر حوادث اخیر نشان داد که وضعیت تغییر نکرده است.
وضعیت ناهنجار امنیتی در کابل ٬نشان دهنده آن است که در برابرمساله امنیت پایتخت ٬ اصولی تر وقاعده تر عمل شود٬تنها دور کردن این یا آن مسوول امنیتی کافی نیست وپولیس هم به تنهایی نمی تواند باج ناهنجاری های جاری را حمل کند.
باید به علل و عوامل جنایت در پایتخت توجه شود٬ در اینجا در کنار کم کاری٬پولیس و نهاد های دیگر امنیتی٬ نهاد های عدلی و دستگاه قضایی هم نارسایی های خود را داشته اند٬یا این که مجرمان در این نهاد ها برائت گرفته اند و یا هم حکم محاکم برآنان تطبیق نشده است. این گونه برخورد ٬مجرمان را جسور تر کرده است.تاکید مردم براین است که نظم اداری و مسلکی در این نهادها معیاری شود.
در حال حاضر شمار زیادی از جنایتکاران که مرتکب قتل ٬ آدم ربایی و یا جرایم سنگین دیگراند و محاکم حکم اعدام آنان را صادر کرده است ازآنان ٬همچو مهمان در زندان های کشور میزبانی می شود در حالی که باید آنان جای شان را در چوبه دار می یافتند که جنایتکاران دیگر عبرت می گرفتند و حادثه جنگلک اتفاق نمی افتاد.
رفع مشکلات موجود به کار و برخورد مسوولانه نیاز دارد٬ حرف های نمایشی وتبلیغاتی نمی تواند آرامش را برای خانواده علی سینا و یا عبدالستار که چهارعزیزش را دیروزاز دست داد باز آورد٬ فقط قاطعیت در برابرجرم وجنایت است که به مردم آرامش خاطر می بخشد٬تنها  قاطعیت وکار مسوولانه است که می تواند این برداشت را که می گویند کابل وحشت سرا ی محض است از مردم بگیرد. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.