28 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

وزارت صحت عامه :هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت نشده  است

وزارت صحت عامه :هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت نشده است

کابل/ 27 دلو/ باختر اخیرا شایعاتی در رسانه های اجتماعی نشر...

رییس جمهور غنی با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

رییس جمهور غنی با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد

کابل /27 دلو /باختر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان،...

حسینه صافی فعالیت های فرهنگی نویسنده و شاعرروشندل کشور را ستود

کابل /27 دلو /باختر حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل/ ۷  جدی/ باختر
برنامه ملی واکسین پولیو امروز در کشور آغاز شدو قرار است در چوکات این برنامه ۹،۱ میلیون کودک در مقابل ویروس پولیو واکسین شوند .
مفسرآژانس باختر می نگارد: وزارت صحت عامه امروز برنامه سراسری واکسین پولیو را در ۳۰ ولایت کشور  آغازکرده است  که برای پنج روز ادامه می یابد٬ بامیان، دایکندي، غور و بادغیس به نسبت سردي هوا شامل این برنامه نیستند.
  هدف از راه انداری این برنامه ، وقایه و محافظت حدود ۹،۱ میلیون طفل زیر سن پنج سال در مقابل مرض فلج کننده دایمی پولیو است  که آن را  ۷۰ هزار واکسیناتور و کارکن صحی  تطبیق خواهد کرد.
وزارت صحت عامه در حالی برنامه واکسین پولیو را در کشور سازماندهی می کند که در سال گذشته عیسوی٬ ۲۹ واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده است و ۲۹ کودک برای همیش فلج شدند .
افغانستان و پاکستان تنها دو کشور در جهان اند که هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آنان گزارش شده است .
پاکستان سال گذشته  شاهد ۱۳۹ واقعه مثبت پولیو بوده است ودراولین ماه سال جاری عیسوی نیزچهار واقعه مثبت در آن کشور ثبت شده است. افزایش واقعات مثبت پولیو در پاکستان،آنهم در مناطق سرحدی ، تهدید جدی برای کودکان افغانستان به شمار می رود.
پولیو یک بیماری ویروسی است که تداوی ندارد و باعث فلج  دایمی و حتی سبب مرگ کودک مصاب به این بیماری می شود. ویروس این بیماری توسط کودکی  که واکسین نشده باشد انتقال می یابد در حالی که واکسین کردن کودکان ٬باعث ایجاد یک سیستم معافیتی  فعال و قوی در آنان می شود و کودکان  را از خطر ابتلا به این بیماری وقایه می کند.
مگر مبارزه با این بیماری خالی از مشکلات نبوده است. مقام های وزارت صحت عامه می گویند ( باوصف تلاش های کارکنان صحی ، متاسفانه  شمار قابل ملاحظه اطفال به نسبت مشکلات امنیتی از برنامه های معافیت دهی اخیر از واکسین پولیو باز ماندند. این امر سبب شد که معافیت و مقاومت بدن این اطفال در مقابل ویروس وحشی پولیو ضعیف بماند و تعدادی از آنان به این مرض مصاب شوند و برای همیش فلج شوند)
مشکل در این است که پولیو از سوی مخالفان مسلح دولت افغانستان و حلقاتی در داخل پاکستان با یک دید سیاسی و کین توزانه دنبال می شود . این مشکل زمانی به میان آمد که امریکاییان اسامه بن لادن سردسته القاعده را با راه انداری یک برنامه ساختگی پولیو در مناطق قبائیلی پیدا کردند و کشتند٬ بعد ازآن طالبان برخورد نا مناسب با کارکنان و رضا کاران پولیوداشته اند و این سبب شد که در طول هشت ٬نه سال گذشته ٬هزاران کودک از واکسین پولیو باز مانند و ده ها کودک برای همیشه فلج شوند و به این ترتیب جواب یک بازی سیاسی و استخباراتی راکودکان پرداختند که زیر پنج سال عمر داشتند و بیگانه با سیاست و جنگ بودند.
از طرف دیگرویروس پولیو تنها در افغانستان و پاکستان در گردش است٬کشور های دیگر به خصوص کشور های منطقه  از گسترش ویروس این بیماری به سوی کشور های خود در هراس اند و این پدیده می تواند مانند مواد مخدر وهراس افگنی قابل ترویج در کشور های منطقه و فرا منطقه باشد .
در این جا مردم افغانستان یک وجیبه ملی دارند و دولت این کشور یک مکلفیت اخلاقی دارد که به نگرانی های داخلی و بیرونی در خصوص انتشار و گسترش ویروس پولیو پاسخ گویند .
لازمی است که با این معضل به عنوان یک معضل ملی برخورد شود و طالبان برای حفط جان و سلامت کودکان خود و کودکان دیگران٬ مانع تطبیق برنامه های پولیو در مناطق تحت تسلط شان نشوند و اگر کاری کرده نمی توانند حداقل مشکل ایجاد نه کنند .
مردم باید بدانند که واکسین پولیو کاملاً مصوون است ، هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. علمای جید کشور و جهان اسلام با صدور فتواها واکسین پولیو رامورد تائید قرارداده اند  و تطبیق آن را برای کودکان یک امر حتمی و لازمی  گفته اند.
نیاز است که مردم افغانستان صرف نظر از تعلقات دینی٬مذهبی ٬قومی٬سیاسی واجتماعی در یک بسیج ملی به جنگ پولیو بروند در اینحا لازمی است که تمام رهبران مذهبی و قومی و ملا امامان متنفذان ٬ منابر، رسانه ها مکتب ها  وپوهنتون ها همه فعال شوند و هر کدام به طریق خود٬ برای موفقیت این برنامه تلاش کنند. صائم

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.