29 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

کابل/۲۸دلو/ باختر پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنروزارت اطلاعات و فرهنگ...

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

پلخمری/ 28 دلو/ باختر راه های مواصلاتی پل حصار بغلان از...

موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امضاشد

کابل/ 28 دلو/ باختر موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امروز میان شرکت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتتبصره روز

Written by  Administrator
Rate this item
(0 votes)

کابل 11 دلو باختر

علی الرغم داوری های مثبت و منفی، زعامت افغانستان با تدبرو تعمق اسنادهمکاری های درازمدت را باسه کشور  اروپایی امضا نموده است.

حامدکرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سفر دوروزه ای به کشورهای اروپایی، اسناد همکاری های درازمدت وراهبردی را با کشور  های ایتالیا، فرانسه و بریتانیا امضا کرد. پس از امضای این اسناد داوریها آغاز یافتند و بیان شد که به گونه ای انگشت انتقاد به دستگاه دیپلوماسی کشور گرفته شد.

محور تمام این  داوریها بردومساله معطوف بود، یک آنکه دستگاه ناتوان سیاست گذاری کشور توانایی اقناع همسایه گان درین مورد  را ندارد و دوم آنکه  پارلمان کشور  درین مساله به حاشیه راننده شده است.

 

 

 

 

مبصر سیاسی آژانس اطلاعاتی باختر درین مورد مینوسید.

علی رغم داوریها و انگشت گذاری، امضای این اسناد بیان دیپلوماسی فعال افغانستان با کشورهای اروپایی و سایر کشورها میباشد، آنچه برمی گردد به مساله پارلمان و نماینده گان ملت به این پرسش رییس جمهوری اسلامی افغانستان در جرگه عنعنه ای پاسخ گفته است.

رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در آن جرگه به نماینده گان اعلام داشت که تمام مسایل مربوط به پیمان ها و اسناد همکاریهای پس از تصویب پارلمان کشور مرعی الاجرا میباشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشور نیز درنشست خبری که داشت به وضاحت اعلام کرد که تمام پیمانهای استراتیژیک قبل از اجرا در آمدن در پارلمان کشور بررسی میشوند.

بااین بیان موجز هیچگونه شتابزده گی و تعجل در امضای این  اسناد صورت نگرفته است. زمان به نیاز ماتوقف نمیکند مثلی که ده سال گذشت، یکسال و اندی برای خروج نیروهای بین المللی زمان زیاد نیست ، برای افغانستان به خاطر ادامه دموکراسی، بازسازی ، تقویت و جامعه مدنی امضای چنین پیمانها ضروری است.

مساله دیگربرمیگردد به اقناع همسایگان، حامدکرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان بارهاگفته است که افغانستان کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی میباشد که به اساس آرای ملت به وجودآمده است. کشوری دارای استقلال ، تمامیت ارضی وهویت مشخص سیاسی – تاریخی  میتواند، بادرنظرداشت منافع ملی مردم وکشورخود پیمان های درازمدت همکاری را با کشورهای جهان امضا کند.

به این دلیل افغانستان میتواند با درنظرداشت منافع  ملی مردم خود، با کشورهای اروپایی، آسیایی وامریکایی پیمانهای راهبردی را امضا کند.

امضای این پیمان موقف سیاسی افغانستان را بیشتر تقویت مینماید.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.