29 دلو 1398

RSS Facebook

اعلانات

خبر های جدید

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

پوهاند باوری با رییس بنیاد فرهنگی آغاخان دیدارکرد

کابل/۲۸دلو/ باختر پوهاند محمدرسول باوری معین فرهنگ وهنروزارت اطلاعات و فرهنگ...

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

مردم پل حصار با کمبود مواد خوراکی مواجه اند

پلخمری/ 28 دلو/ باختر راه های مواصلاتی پل حصار بغلان از...

موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امضاشد

کابل/ 28 دلو/ باختر موافقتنامۀ برق رسانی بدخشان امروز میان شرکت...

Youtube Player

khantry design

اعلاناتمحمد اشرف غنی در دیدار با نماینده خاص جمهوری مردم چین: طالبان بدون پاکستان دوام نمی آورند

Written by  manager
Rate this item
(0 votes)

کابل باختر ۲۸ اسد
محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان شام دیروز با دینگ شیجون نماینده خاص جمهوری مردم چین برای افغانستان و پاکستان، دیدار کرد.
به اساس معلومات دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر٬ در این دیدار که در ارگ انجام شد، نخست شیجون گفت که چین و افغانستان روابط نزدیک و حسنه دارند و در ۱۸ سال گذشته٬ ما از جمهوری اسلامی افغانستان حمایت کرده ایم.
وی افزود: چین امیدوار است که طالبان خواست مردم افغانستان را قبول کنند و با طرف اصلی که حکومت افغانستان است، وارد مذاکرات شوند، آتش بس کنند و وارد زندگی سیاسی شوند.
دینگ شیجون گفت: چین آرزو دارد که به حیث همسایه نیک افغانستان در تحقق روند صلح نقش فعال ایفا کند و خواهان تامین روابط نزدیک افغانستان و پاکستان است و حاضر است در بهبود روابط این دو کشور کمک کند.
سپس محمد اشرف غنی رییس جمهوری صحبت کرد و با تشکر از حمایت چین، گفت که افغانستان با چین همکاری تنگاتنگ امنیتی دارد و با گروه تروریستی جنبش ترکستان شرقی(ETIM) چین که تهدید برای این کشور است، مبارزه می کند.
رییس جمهوری افزود: طالبان هنوز هم به حیث یک گروه تروریستی، روابط نزدیک با شمار زیادی از شبکه های تروریستی در افغانستان٬  به شمول جنبش ترکستان شرقی(ETIM) دارند.
رییس جمهوری کشور گفت: ما باید با طالبان منحیث یک گروه برخورد کنیم و نباید این گروه را به همان دیدی ببینیم که به یک دولت مشروع نگریسته می شود، زیرا این خلاف اصول و موازین بین المللی و کشور چین است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد که طالبان بالای هیچ یکی از ولایات و نفوس افغانستان حاکمیت ندارند و ادعاهای شان مبنی بر اینکه چند فیصد خاک افغانستان در زیر سلطۀ آنان قرار دارد، دور از حقیقت است.
وی تصریح کرد که تفاهم نامه ابتدایی امریکا و طالبان، زمینه را برای مذاکرات مستقیم حکومت افغانستان با طالبان فراهم خواهد کرد.
رییس جمهوری تاکید کرد: نظام جمهوری ما هیچگاه زیر بحث با یک گروه قرار نخواهد گرفت و طالبان مجبور هستند که یک راه حل سیاسی انتخاب کنند و این گروه هرگز نمی تواند که یک نظام بزرگ را سقوط دهد.
رییس جمهور کشور گفت: با تاسف طالبان هنوز هم به کشتار افراد ملکی ادامه می دهند و تداوم حملات تروریستی آنان بزرگترین مانع روند صلح تلقی می شود و خواست مردم را برای پیشبرد مذاکرات با طالبان تضعیف می کند و برعکس ارادۀ ما را برای سرکوب آنان، قوی تر می سازد.
رییس جمهوری اضافه کرد: تا هنوز ما شاهد کدام اقدام جدی پاکستان برای کاهش خشونت و همکاری در روند صلح نبوده ایم. حمایت پاکستان هنوز هم از طالبان ادامه دارد  و این گروه بدون پناهگاه و حمایت پاکستان، دوام نمی آورد.
وی خاطرنشان کرد: ما با رهبری پاکستان مذاکرات خویش را آغاز کرده ایم و به این باور هستیم که پاکستان و هیچ کشور دیگری، افغانستان طالبانی نمی خواهند و طالبان آئینه عقب گرایی و بدبختی اند.
رییس جمهورکشور گفت: ما برای صلح آماده هستیم و صلح بر اساس خواست مردم افغانستان صورت خواهد گرفت وما با پاکستان خواهان عادی سازی روابط استیم و امیدواریم پاکستان موضوع کشمیر را با روند صلح ما ربط ندهد.
رییس جمهور تصریح کرد: اگر طالبان به حملات تروریستی شان ادامه بدهند، راه را برای صلح تنگتر خواهند کرد و مردم از ما خواهند خواست که در این خصوص تصمیم شدیدتر بگیریم.#عبدالخالق

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated.
Basic HTML code is allowed.